Premierul României, Marcel Ciolacu, a declarat că este dispus să renunțe la funcția de prim-ministru pentru a obține sprijinul USR în favoarea candidaturii lui Crin Antonescu la alegerile prezidențiale. Anunțul a fost făcut după o discuție „extrem de onestă” cu lidera USR, Elena Lasconi.
Ciolacu a explicat că scenariul propus de USR, o candidatură a lui Ilie Bolojan, este imposibil de realizat, deoarece acesta a semnat un acord politic prin care a exclus această posibilitate și și-a reafirmat recent angajamentul.
„Nu cred că există cineva, cu atât mai puțin liderul USR, care să conteste seriozitatea președintelui Bolojan. Domnia sa nu va face vreun gest care să pună în pericol stabilitatea guvernării. De aceea, intenția doamnei Lasconi de a se retrage din cursa prezidențială în favoarea lui Ilie Bolojan este lăudabilă, dar inutilă”, a scris Marcel Ciolacu.
În schimb, liderul PSD i-a propus USR un compromis: retragerea sa din fruntea Guvernului în schimbul sprijinului pentru Crin Antonescu.
„Este un gest care redeschide și posibilitatea cooptării USR la guvernare, astfel ca toate partidele pro-europene să susțină un candidat unic, adică o soluție concretă la realitatea politică a momentului. Doamna Lasconi a spus “nu” acestei soluții”, a menționat premierul român.
În acest context, Ciolacu a subliniat că duminică, la prânz, Crin Antonescu își va depune oficial candidatura, punând capăt speculațiilor și oferindu-le alegătorilor o alternativă clară pentru viitorul european al României.
Partidele coaliției, PSD, PNL și UDMR au votat în forurile statutare susținerea lui Crin Antonescu în calitatea de candidat comun al Alianței Electorale „Romania Înainte” pentru alegerile prezidențiale din 4 și 18 mai.
! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.