Acasă Sport Luptătoarea Irina Rângaci, medaliată cu aur la Campionatele Europene

Luptătoarea Irina Rângaci, medaliată cu aur la Campionatele Europene

0

Luptătoarea moldoveană Irina Rângaci a cucerit medalia de aur la Campionatele Europene de lupte, care au loc în aceste zile în capitala Poloniei, Varșovia. Sportiva a învins-o pe ucraineanca Tetiana Rizhko, la categoria de greutate de 65 de kilograme cu un scor de 10 la 0, devenind campioană europeană la senioare.

Tot vineri, Iulia Leorda a obținut medalia de bronz după ce a învins-o în ”finala mică” pe Tatyana Varansova din Azerbaijan la categoria de 53 de kilograme, urcând pe treapta a treia a podiumului, transmite Radio Chișinău.

Cu medalii de bronz s-au ales Anastasia Nichita și luptătorul de stil liber, Maxim Saculțan.

La Europenele din Polonia, Republica Moldova este reprezentată de 22 de luptători.

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.