Liderul „Pro Moldova”, Andrian Candu, prezintă dovezi conform cărora Igor Dodon a mulțumit echipei Partidului Democrat pentru susținerea în alegerile prezidențiale din 2016, lucru negat cu vehemență de Dodon. Este vorba de o conversație dintre Dodon și exponenții PDM care arată că președintele le jura credință democraților.
Mesajele lui Igor Dodon trimise într-un grup al democraților pe messengerul „Viber”.
„Vă promit. Mă voi ține de cuvânt. Suntem o echipă”
„Timpul va arăta”
„Eu îmi onorez promisiunile”
„Vă mulțumesc tuturor”
În replică vicepreședintele PDM, Serghei Iaralov, a declarat că „îl crede” pe Dodon, iar Constantin Botnari scrie că „nimeni nici nu pune la îndoială” sinceritatea lui Dodon.
„Igor Nikolaevici, mai ții minte discuția de la ora 01:00, 14 noiembrie 2016, imediat după aflarea rezultatelor alegerilor prezidențiale? Dragi prieteni, iată o confirmare în plus, despre care Dodon a mințit când a negat că nu a mulțumit echipei PDM că l-a ajutat să devină președinte”, afirmă Candu pe pagina sa de Facebook.

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.