Washingtonul a aprobat vânzarea de rachete ERAM (Extended-Range Attack Munition) către Ucraina, a relatat Wall Street Journal (WSJ) pe 23 august, citând doi oficiali americani anonimi.
Racheta are o rază de acțiune de aproximativ 241-450 de kilometri (150-280 de mile) și este menită să fie o armă rapidă de produs și cu costuri reduse. SUA au aprobat vânzarea a 3.550 de rachete ERAM către Ucraina, care urmează să sosească în aproximativ șase săptămâni, au declarat doi oficiali americani pentru WSJ, scrie The Kyiv Independent.
Pachetul de armament finanțat de Europa, în valoare de 850 de milioane de dolari, a fost amânat până după întâlnirea președintelui american Donald Trump cu președintele rus Vladimir Putin în Alaska, pe 15 august, și cu președintele Vladimir Zelenski la Casa Albă, câteva zile mai târziu.
Între timp, Kievul a propus achiziționarea de arme americane în valoare de 90 de miliarde de dolari, ca parte a garanțiilor de securitate, în timp ce Trump își intensifică eforturile de a media un acord de pace pentru a pune capăt războiului Rusiei împotriva Ucrainei.
Pe măsură ce Ucraina insistă asupra unui armament mai avansat, au apărut întrebări cu privire la modul și locul în care pot fi utilizate aceste sisteme. Utilizarea rachetelor active cu rază extinsă de acțiune (ERAM),de exemplu, necesită aprobarea SUA – în special pentru atacuri în interiorul teritoriului rus.
Pentru a gestiona acest lucru, SUA au implementat discret un mecanism de revizuire care îi acordă secretarului Apărării, Pete Hegseth, autoritatea de a bloca atacurile ucrainene cu rază lungă de acțiune în interiorul Rusiei folosind rachete furnizate de americani. Această politică a restricționat efectiv astfel de operațiuni timp de luni de zile, a relatat Wall Street Journal.
SUA au implementat discret un proces de revizuire care îi acordă secretarului Apărării, Pete Hegseth, autoritatea de a interzice atacurile ucrainene cu rază lungă de acțiune în interiorul Rusiei cu rachete americane, blocând efectiv atacurile timp de luni de zile, potrivit publicației.
Procesul de aprobare neanunțat la nivel înalt al Departamentului Apărării a împiedicat utilizarea Sistemelor de Rachete Tactice ale Armatei (ATACMS) împotriva țintelor din interiorul Rusiei încă de la sfârșitul primăverii, a declarat un oficial anonim.
Alte arme, inclusiv racheta britanică Storm Shadow, care se bazează pe date de țintire americane, sunt, de asemenea, supuse noului proces de revizuire.
Mecanismul de revizuire a fost dezvoltat de subsecretarul de politici al Pentagonului, Elbridge Colby, și supraveghează utilizarea de către Ucraina a armelor fabricate în America și a armelor europene, care se bazează pe informații și componente americane, a relatat WSJ.
Pe lângă procesul de revizuire pentru atacurile cu rachete, se pare că a fost implementat un sistem de evaluare pentru a evalua dacă SUA are un stoc suficient dintr-o anumită armă. Categoriile roșie, galbenă și verde au fost introduse de Colby pentru a ajuta la deciderea ce arme pot fi furnizate Ucrainei.
! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.