Nemulțumiți de politicile actuale din domeniul transportului, zeci de transportatori auto s-au adunat joi în fața sediului Agenției Naționale a Transport Auto (ANTA), pe strada Piața Gării din Chișinău. Protestul marchează a treia acțiune de acest fel într-un interval de puțin peste o lună.
Revendicările manifestanților vizează în special lipsa de transparență și reglementările considerate prea stricte. Ei solicită Guvernului și Ministerului Infrastructurii:
• publicarea clară a formulei de calcul pentru tarifele de transport,
• anularea obligativității implementării sistemelor electronice e-GPS și e-bilet,
• renunțarea la măsura care impune adaptarea tuturor vehiculelor pentru accesul persoanelor cu dizabilități.
Aceasta este a treia mobilizare din partea transportatorilor, după protestele din 9 iulie, desfășurate în fața Guvernului, și cel din 22 iulie, organizat în fața Delegației Uniunii Europene. Deși solicitările au fost transmise în repetate rânduri, participanții afirmă că până acum nu au primit un răspuns concret din partea autorităților.
Transportatorii avertizează că, în lipsa unui dialog real, vor continua acțiunile de protest.

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.