Acasă Sport Sheriff Tiraspol, eliminată din Liga Europei

Sheriff Tiraspol, eliminată din Liga Europei

0

Sheriff Tiraspol a fost eliminată din Liga Europei, după ce a fost învinsă de Braga cu scorul de 3-2 la loviturile de departajare, în manşa secundă a rundei eliminatorie, într-un meci în care echipa portugheză s-a impus şi după prelungiri, cu 2-0. Tiraspolenii au câştigat cu 2-0 meciul din prima manşă, la scor egal (2-2) la finalul partidei retur s-au disputat prelungiri, iar apoi s-au executat lovituri de departajare. În timpul regulamentar, pentru portughezi au marcat Iuri Medeiros (17) și Ricardo Horta (43). La loviturile de departajare, portarul Giorgos Athanasiadis a apărat în două rânduri, însă ratările lui Dulanto, Bruno și Radjelic au înclinat balanța în favoarea adversarului.

SC Braga, Portugalia – Sheriff Tiraspol, Moldova 2-0 după prelungiri, 3-2 la loviturile de departajare

Au marcat: Iuri MEDEIROS (17), RICARDO HORTA (43)

Au executat în ordine loviturile de departajare: Gustavo DULANTO 0-0 (ratare – apără portarul Matheus), RICARDO HORTA 1-0 (gol), Bruno Felipe SOUZA DA SILVA 1-0 (ratare – trimite balonul peste poartă), AL MUSRATI 2-0 (gol), Stjepan RADELJIC 2-0 (ratare – apără portarul Matheus), ABEL RUIZ 2-0 (ratare – apără portarul Athanasiadis), Basit Abdul KHALID 2-1 (gol), David CARMO 2-1 (ratare – apără portarul Athanasiadis), Sebastien THILL 2-2 (gol), FRANCISCO MOURA 3-2 (gol)