Acasă Social Judecătorul Oxana Robu nu a promovat evaluarea externă. CSM a acceptat raportul...

Judecătorul Oxana Robu nu a promovat evaluarea externă. CSM a acceptat raportul Comisiei vetting

0

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a acceptat raportul Comisiei vetting privind evaluarea externă a judecătorului Oxana Robu de la Curtea de Apel Chișinău (sediul Centru), constatând că acesta nu a promovat verificarea, transmite SafeNews.md cu referire la telegraph.md.

Potrivit deciziei adoptate în plenul CSM, raportul Comisiei de evaluare externă a fost examinat și aprobat, confirmând concluziile potrivit cărora magistratul nu întrunește criteriile necesare pentru a trece testul de integritate.

Evaluarea face parte din mecanismul amplu de verificare a judecătorilor din Republica Moldova, inițiat pentru a asigura transparența și responsabilitatea în sistemul judecătoresc. Procesul este gestionat de Comisia vetting, care analizează activitatea, averile și reputația profesională a magistraților.

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.