Acasă Știri Justiţie FOTO | Cine este procurorul prins băut la volan de INSP, la...

FOTO | Cine este procurorul prins băut la volan de INSP, la Bălți

Ion Crișciuc, adjunctul procurorului-șef al Procuraturii raionului Glodeni s-a ales cu dosar penal după ce a urcat beat la volan. Totul s-a întâmplat în această noapte, în apropiere de Bălți.

Autoturismul condus de acesta a fost tras pe dreapta de către polițiști, după ce a fost observat deplasându-se haotic pe carosabil. În urma opririi, șoferul a refuzat atât testarea cu aparatul Dräger, cât și recoltarea probelor biologice, fapt ce constituie infracțiune conform legislației în vigoare, scrie nordinfo.md.

Pe caz a fost inițiat un dosar penal, iar circumstanțele exacte urmează a fi stabilite în cadrul anchetei.

Conform Codului penal al Republicii Moldova, refuzul testării alcoolscopice sau al prelevării probelor biologice se sancționează penal și poate atrage inclusiv privarea dreptului de a conduce mijloace de transport.

Jurnaliștii Nordinfo au surprins momentul în care Ion Crișciuc este rugat de polițiști să coboare din mașină. Acesta cu greu a reacționat la îndemnul agenților de patrulare. Mai mult, procurorul a încercat să convingă jurnaliștii să păstreze tăcerea.

Pe parcursul zilei vom reveni cu detalii și imagini exclusive.