Sergiu Bejan, şeful Administraţiei de Stat a Drumurilor (ASD), este pus sub învinuire în dosarul penal privind construcţia drumului Leova-Bumbăta, în care sunt suspiciuni că s-au risipit bani publici. Informaţia a fost confirmată de şefa Procuraturii Anticorupţie (PA) Veronica Dragalin. Sergiu Bejan a respins acuzaţiile, fiind convins că ancheta îi va demonstra nevinovăţia.
Dosarul penal privind construcția drumului Bumbăta-Leova, în care şeful Administraţiei de Stat a Drumurilor are statut de învinuit, e în faza de acumulare a probelor, a declarat procurorul şef de la Anticorupţie, scrie tvrmoldova.md.
Fiind întrebată ce statut are directorul ASD, Veronica Dragalin a răspuns că acesta are statut de învinuit. Mai mult, ea spune că lui i-a fost adus la cunoștință ordonanța de punere sub învinuire.
„Dar, în total, nu vă pot spune câte alte persoane sunt vizate dar când au fost efectuate perchiziţiile, s-au desfăşurat în mai multe locuri, nu e vorba doar de o singură persoană”, a precizat Veronica Dragalin.
Totodată, șeful ASD Sergiu Bejan a respins acuzaţiile şi a declarat că la mijloc, de fapt, ar sta interese ascunse a unor persoane dar a refuzat să ofere alte detalii.
De asemenea, în cadrul aceleiași emisiuni, Veronica Dragalin a dat de înțeles că în acest dosar ar urma să fie audiat chiar Ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale Andrei Spînu.
„Din câte am cunoscut, nu a fost audiat deocamdată în acest dosar. (…) Dosarul e în desfăşurare”, subliniază șefa PA.
! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.