Acasă Sport David Popovici a câștigat proba de 200 m liber la Turneul Sette...

David Popovici a câștigat proba de 200 m liber la Turneul Sette Colli din Italia

0

Celebrul înotător român David Popovici este în formă înaintea Campionatelor Mondiale de luna viitoare. După victoria în proba de 100 de metri la prestigiosul turneu Sette Colli Trophy de la Roma, sportivul de 18 ani a câștigat și cursa de 200 de metri.

Popovici a parcurs distanța într-un minut 45 de secunde și 49 de sutimi, stabilind un nou record al competiției.

Pe locul doi s-a clasat dublul campion olimpic, britanicul Tom Dean, iar pe trei italianul Stefano Di Cola. De menționat că, pe distanța de 100 de metri, Popovici la fel a stabilit recordul competiției Sette Colli Trophy, cu timpul de 48 de secunde și o zecime.

Campionatele Mondiale de natație vor avea loc în orașul japonez Fukuoka, în perioada 14 – 30 iulie.

Anul trecut, David Popovici a cucerit două medalii de aur la Mondiale, la 100 și 200 de metri stil liber.

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.