Acasă Justiţie Istoria ex-judecătorului Oleg Melniciuc, condamnat în prima instanță la șapte ani de...

Istoria ex-judecătorului Oleg Melniciuc, condamnat în prima instanță la șapte ani de închisoare pentru îmbogățire ilicită

0

Oleg Melniciuc, primul judecător trimis în instanță pentru îmbogățire ilicită, de către procurorii anticorupție, a fost condamnat la șapte ani de închisoare cu executare într-un penitenciar de tip închis. Potrivit presei din țară decizia a fost pronunțată vineri, 3 septembrie, de Judecătoria Anenii Noi, sediul Varnița, verdictul fiind dictat de către magistratul Aurelia Pleșca, asta deși procurorii au cerut 10 ani de închisoare. Sentința a fost luată în lipsa lui Melniciuc, a avocaților acestuia dar și a procuorului de caz și va intra în vigoare în momentul în care decizia va fi definitivă.

Informația a fost confirmată pentru presă de către președintele Judecătoriei Anenii Noi, Ghenadie Mîra.

„Cauza penală privind falsul în declaraţii a fost încetată, iar în cauza privind îmbogăţirea ilicită a fost condamnat la șapte ani cu executarea pedepsei din momentul ce sentința va deveni definitivă”, a menționat Mîra.

Dosarul penal pe numele lui Melniciuc a fost dechis în vara anului 2017, la solicitarea procurorului general și a fost trimis pe masa magistraților de la Judecătoria Chișinău, acolo unde activa și Melniciuc, deși era în concediu pentru îngrijirea copilului.

În 2017, Oleg Melniciuc a fost reținut după percheziții efectuate în biroul și la domiciliul acestuia. Șeful de atunci al Procuraturii Anticorupție, Viorel Morari, a declarat pentru IPN că judecătorul are calitatea de bănuit într-un dosar care vizează îmbogățirea ilicită.

„La momentul pornirii dosarului s-a stabilit bănuiala rezonabilă că valoarea patrimoniului pe care îl deține judecătorul Melniciuc depășește cu mult veniturile legale pe care le-a declarat”, a spus atunci Viorel Morari.

După expedierea dosarului în judecată, timp de un an, dosarul a stat pe masa magistraților de la Judecătoria Chișinău și abia în decembrie 2019, atunci când Melniciuc a revenit din concediu, Curtea Supremă de Justiție (CSJ) să decidă strămutarea judecării cauzei penale la Judecătoria Anenii Noi. Motivul a constat în faptul că Melniciuc activează în calitate de judecător în cadrul Judecătoriei Chișinău, iar judecarea cauzei de către instanța respectivă ar putea trezi „suspiciuni la unii observatori independenți cu privire la obiectivitatea instanței”. Prima ședință în dosarul lui Melniciuc la Anenii Noi a avut loc pe 31 decembrie 2019.

Deși Melniciuc avea statut de învinuit în două dosare penale, fiind suspendat din funcție de Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) din acest motiv, judecătorul activa în continuare la Judecătoria Chișinău, după ce Curtea de Apel (CA) Chișinău a decis, în octombrie 2019, să anuleze hotărârea CSM prin care acesta a fost suspendat.

În mai 2019, fostul procuror general Eduard Harunjen a cerut membrilor CSM să îl suspende pe Melniciuc din funcția de judecător pentru existența bănuielii de săvârșire a traficului de influență. Harunjen declara atunci că, în iunie-iulie 2017, Melniciuc, susținând că are influență asupra judecătorilor, a pretins, acceptat și primit personal 100 de mii de euro pentru a-i face pe judecători să emită o hotărâre în favoarea unei persoane.

Acuzațiile aduse lui Melniciuc, de către procurorii anticorupție

Anterior, Procuratura anunța că în perioada anilor 2013-2017, activând în funcția de judecător, acesta a inclus intenţionat date incomplete sau false, în declaraţia de avere şi interese personale. Mai mult, în proprietatea magistratului și familiei sale au fost depistate bunuri, valoarea cărora depăşeşte substanţial mijloacele dobândite şi s-a constatat, în baza probelor, că acestea nu puteau fi obţinute legal. 

Astfel, pe parcursul anchetei penale, procurorii au sesizat mai multe nereguli în procesul de declarare a averilor și intereselor învinuitului. Acesta a omis includerea în declarația de avere pentru anul 2016, a unui venit de 48 000 lei, obținut sub formă de depuneri bănești de la un cetățean, pe cardul său bancar. Pentru a majora neîntemeiat veniturile declarate, a inclus intenționat în aceeași declarație, date incomplete și false privind înstrăinarea unui imobil, indicând o valoare mai mare cu aproximativ 10 000 lei decât îl declarase anterior.

Concomitent, a indicat în declarație, o valoare mai mică de preț, la dobândirea unui automobil de 450 000 de lei, cu scopul încadrării cheltuielilor totale efectuate pe parcursul anului 2016 în limita veniturilor legal declarate, însă prețul real de cumpărare a automobilului a constituit 41 000 euro (echivalentul a 895 555 lei potrivit ratei BNM la data procurării).

În continuare, procurorii au constatat că învinuitul, activând în calitate de judecător, deţinea în proprietate bunuri valoarea cărora depăşeşte substanţial mijloacele dobândite legal, nefiind posibilă obținerea lor pe cale licită. 

Astfel, magistratul și soția sa, deși indicau în declarațiile de avere pentru perioada 2014-2016, venituri totale obținute în mărime de 1 444 958 lei, s-a stabilit că pe parcursul acestei perioade, inclusiv de pe cardurile bancare deținute de soți, au fost efectuate achitări privind procurarea unor bunuri și servicii și retragere de numerar în sumă totală de 2 085 101 lei. Cheltuielile prevalează veniturile cu 640 143 lei, fapt prin care se constată diferența substanțială dintre averea dobândită şi veniturile obținute de către subiectul declarării împreună cu membrii familiei în sensul prevederilor Legii privind declararea averii şi a intereselor personale. 

Reacția lui Melniciuc

Într-un comentariu pentru Ziarul de Gardă, judecătorul a menționat că așteaptă să vadă sentința motivată prin care a fost condamnat la șapte de ani de închisoare pentru îmbogățire ilicită și fals în declarații, iar ulterior spune că o va ataca la Curtea de Apel.

„Consider sentința neîntemeiată. Sigur că o voi contesta. Aștept să văd motivarea, pentru că sigur că este importantă motivarea în acest caz. Chiar sunt curios. În principiu, sentința trebuia să fie prezentată motivat, pentru aceasta s-a dat timp. Eu nu am fost la ședință. Vom studia sentința motivată și sigur că voi depune apel. (…) Nu a fost emisă nicio măsură preventivă, sigur că nu a fost emisă nicio măsură. Sentința va intra în vigoare atunci când decizia va fi definitivă”, a declarat Melniciuc într-o reacție oferită pentru zdg.md.

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.