Acasă Justiţie DOC// Dosarul Viorel Morari: Cererea acuzatorului de recuzare a completului de judecată...

DOC// Dosarul Viorel Morari: Cererea acuzatorului de recuzare a completului de judecată – RESPINSĂ. Procurorul a fost avertizat de magistrați

0

Cererea de recuzare a completului de judecată, înaintată de acuzatorul de stat în dosarul în care este vizat șeful suspendat al Procuraturii Anticorupție, a fost respinsă. O decizie în acesta sens a fost adoptată de magistrați, marți, 22 decembrie. Mai mult, judecătorii au dispus atenționarea procurorului că, în cazul în care cererea de recuzare va fi înaintată în mod repetat cu rea-credință și în mod abuziv, având drept scop tergiversarea procesului, instanța va putea aplica o amendă judiciară.

Amintim că la ședința din 21 decembrie, în care urma să fie audiat în continuare partea vătămată, Veaceslav Platon, s-a prezentat un alt procuror, Renata Anici. Procuroara a solicitat amânarea ședinței pe motiv că are nevoie să facă cunoștință cu dosarul, iar instanța i-a pus la dispoziție o oră. Din acest motiv și Renata Anici a solicitat recuzarea a doi judecători din completul de judecată.

Anterior, acuzatoarea Elena Ceruță a solicitat amânarea ședințelor de judecată pe motiv că a fost anunțată de conducerea Procuraturii Generale că i s-a oferit concediu. Instanța i-a respins demersul.

În urma acestor încercări de a tergiversa examinarea dosarului, Viorel Morari a declarat că procurorii o fac intenționat și asta pentru că s-ar afla în dificultate din cauza că dosarul este unul fabricat și nu mai au acoperirea politică, după ce Igor Dodon a pierdut alegerile prezidențiale.

„Procurorii pe caz înțeleg că acuzarea lor nu este probată și că dosarul este unul la comandă, iar pierderea alegerilor de către Dodon le-a cam tăiat din avânt. Acum ei fac tot posibilul ca examinarea dosarului să fie amânată pentru anul viitor. O magistrată din complet pleacă în ianuarie în concediu și cel mai probabil ședințele de judecată vor fi reluate în luna martie. Acuma ei încearcă agonic să evite cu orice preț revenirea mea în Procuratura Anticorupție, deoarece eu nu am fost demis, ci doar suspendat din funcție. Mandatul expiră în luna aprilie anul viitor și vor face tot posibilul să nu revin, deoarece la mulți le este frică ca eu să revin în Procuratura Anticorupție”, declara Viorel Morari.

Amintim că Viorel Morari este învinuit de abuz în serviciu, fals în acte publice și amestec în înfăptuirea justiției. Potrivit unui comunicat de presă al Procuraturii Generale, lui Morari i se incriminează că, în martie 2017, ar fi primit de la Vladimir Plahotniuc o plângere pe care „a înregistrat-o contrar cerinţelor legale, pornind un proces penal şi, ulterior, urmărirea penală, falsificând mai multe acte procesuale în cauza penală. Toate aceste acţiuni au fost făcute din interese personale, precum şi în interesul petentului şi al mai multor persoane din anturajul acestuia, pentru a-i proteja de implicare în calitate de bănuiţi în cauza penală privind frauda bancară şi a obstrucţiona cercetarea rapidă, completă şi obiectivă a acestei cauze penale”.

Judecătoria Chișinău a început examinarea dosarului Morari pe 14 februarie 2020, când fostul șef al Procuraturii Anticorupție a fost eliberat din arest preventiv.

Viorel Morari pledează nevinovat și susține că dosarele ar fi o comandă politică, după ce a decis să repornească dosarul penal privind presupusa finanțare din străinătate a Partidului Socialiștilor din Republica Moldova.

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.