Acasă Extern Nicolas Sarkozy, găsit vinovat de asociere de răufăcători în dosarul finanţării libiene...

Nicolas Sarkozy, găsit vinovat de asociere de răufăcători în dosarul finanţării libiene şi achitat de acuzaţii corupţie

0

Fostul preşedinte francez Nicolas Sarkozy a fost găsit vinovat, joi, de asociere de răufăcători în perioada 2005-2007, însă a fost achitat de tăinuire de deturnare de fonduri publice şi corupţie pasivă, relatează AFP.

Tribunalul Corecţional de la Paris şi-a deschis şedinţa pentru a se pronunţa joi în dosarul unei presupuse finanţări libiene a campaniei prezidenţiale a lui Nicolas Sarkozy în 2007.

Fostul şef de stat a fost fost găsit vinovat de asociere de răufăcători în perioada 2005-2007.

El a fost însă achitat de acuzaţii de tăinuire de deturnare de fonduri publice şi corupţie pasivă.

Preşedinţa şedinţei, Nathalie Gavarino, a anunţat că fostul preşedinte este vinovat de asociere de răiufăcători după ce ”şi-a lăsat colaboratori apropiaţi (…) să acţioneze în vederea obţinerii unor susţineri financiare” din partea regimului libian al lui Muammar Gaddafi.

Fostul director de campanie al lui Nicolas Sarkozy, Claude Guéant, a fost găsit vinovat de asociere de răufăcători, corupţie pasivă, trafic de infliuenţă pasivă, fals şi uz de fals şi de spălare de bani agravantă în dosarul finanţării libiene.

Un fost ministru, Brice Hortefeux, a fost găsit vinovat, la rândul său, de asociere de răufăcători. El a fost inculpat şi cu privire la complicitate la finanţare ilegală a campaniei electorale.

Pedepsele la care sunt condamnaţi inculpaţii în dosar nu au fost anunţate imediat.

Şedinţa s-a deschis joi, la puţin timp după ora locală 10.00 (11.00, ora locală).

Nicolas Sarkozy, prezent la şedinţă, era inculpat cu privire la patru infracţiuni – corupţie pasivă, tăinuire de deturnare de fonduri publice, finanţare ilegală a campaniei şi asociere de răufăcători.

Preşedinta şedinţei, Nathalie Gavarino, a anunţat că alţi trei inculpaţi au fost achitaţi.

Este vorba despre Salem Bugshan, Édouard Ullmo şi un fost ministru, Éric Woerth.

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.