Campania electorală pentru scrutinul din 28 septembrie este mai activă decât în 2021, dar și marcată de multiple nereguli, potrivit celui de-al treilea raport de observare publicat de Asociația Promo-LEX.
În perioada 29 august – 10 septembrie, au fost documentate aproape 1.500 de activități electorale, însă în paralel au fost semnalate peste 3.200 de cazuri de publicitate, unele cu abateri legale: afișe în locuri interzise, lipsa informațiilor de tipar și reutilizarea materialelor vechi. Cele mai frecvente încălcări au fost asociate cu BE Patriotic, MRM, CUB și PAS.
Organizația a identificat 52 de cazuri de folosire abuzivă a resurselor administrative, majoritatea vizând PAS, prin utilizarea instituțiilor publice și implicarea funcționarilor în agitație electorală. S-au semnalat și două cazuri de potențială corupere a alegătorilor (BP Victoria și PPNOI) și implicarea cultelor religioase în campanie, cu cel puțin patru incidente documentate. în special de către PAS, precum și suspiciuni de corupere a alegătorilor și implicarea cultelor religioase în campanie.
În perioada observată, au fost raportate și acte de intimidare: candidatul PL Vladimir Meleca a fost reținut ilegal în regiunea transnistreană, iar în Căușeni s-a produs un conflict între veteranii războiului de pe Nistru și BE Patriotic, care a necesitat intervenția poliției.
Promo-LEX a monitorizat și implicarea „părților terțe”. Au fost identificate cel puțin 13 cazuri, incluzând rețele online coordonate de Federația Rusă pentru promovarea lui Ilan Șor și BP Victoria, pagini de Facebook și canale de YouTube ce propagă mesaje pro-Est sau pro-UE, dar și inițiative civice precum „EUROPA 2028”.
Pe partea financiară, s-au raportat venituri de 28,4 milioane lei, dar și cheltuieli nedeclarate de peste 1,3 milioane la 14 concurenți, în special CUB, MRM și BE Patriotic.
Raportul mai evidențiază 78 de cazuri de discurs de ură, multe cu instigare la violență și discriminare, direcționate împotriva politicienilor, femeilor, persoanelor LGBT și minorităților etnice sau religioase.
Promo-LEX atrage atenția asupra riscurilor privind integritatea procesului electoral și cere măsuri ferme din partea autorităților.
! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.