Acasă Politic Vicepreședintele PDCM a părăsit formațiunea politică, nemulțumițit de modul în care a fost...

Vicepreședintele PDCM a părăsit formațiunea politică, nemulțumițit de modul în care a fost făcută lista candidaților Blocului Alternativa

0

Vicepreședintele Partidului Dezvoltării și Consolidării Moldovei (PDCM),Fadei Nagacevschi, a luat decizia de a părăsi formațiunea politică, nefiind de acord cu modul în care a fost întocmită lista electorală pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie curent.

Mai exact, nemulțumirea lui Nagacevschi are legătură cu lista candidaților Blocului Alternativa, din care face parte și PDCM a anunțat, liderul partidului, Ion Chicu. 

„Da, au fost nemulțumiri, sunt și vreau să vă spun că aceste nemulțumiri, în cazul unor colegi, s-au materializat în plecare, dar, iarăși, este un exercițiu firesc pentru orice organizație. (…) Domnul Fadei este vicepreședintele PDCM, care și-a exprimat dezacordul cu criteriul respectiv de plasare în listă a colegilor de raioane. Noi am plăsat, cum am spus, sus pe fostul președinte al raionului Glodeni, actualmente vice-președinte, domnul Ion Cojocari, și noi considerăm că este o abordare absolut corectă. (…).Dumnealui mi-a spus că pleacă înapoi în avocatură, vrea să reia activitatea de avocat, de jurist”, a declarat Ion Chicu în cadrul unei emisiuni televizate.

Fadei Nagacevschi a fost ministru al Justiției în perioada noiembrie 2019 – august 2021 în Guvernul condus de Ion Chicu.

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.