O amplă campanie de dezinformare a fost declanșată pe platforma TikTok, în preajma alegerilor parlamentare din septembrie curent. Poliția națională anunță că zilnic sunt detectate și documentate sute de conturi care răspândesc mii de video-uri cu un conținut fals. În context, oamenii legii avertizează cetățenii Republicii Moldova că nu tot ce văd în internet este adevărat.
„Zilnic, ofițerii depistează sute de conturi noi, create pentru a dezinforma și manipula societatea, contextul vizând alegerile din septembrie și războiul de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei. În majoritatea cazurilor conținutul video este realizat cu ajutorul inteligenței artificiale și sunt vizați demnitari de stat, persoane publice sau cetățeni”, comunică oamenii legii.
Organele legii sesizează în permanență despre aceste cazuri autoritățile competente.
Cetățenii sunt îndemnați să se informeze din prima sursă, accesând site-ul cec.md, politia.md și paginile instituțiilor guvernamentale.
! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.