Acasă Justiţie Un bărbat a fost condamnat în lipsă pentru trafic de influență: Cum...

Un bărbat a fost condamnat în lipsă pentru trafic de influență: Cum a încercat să manipuleze justiția contra unei sume uriașe

0

Un bărbat dat în urmărire a fost condamnat în lipsă de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, la doi ani de detenție, fiind găsit vinovat de comiterea infracțiunii de trafic de influență. Sentința a fost pronunțată pe 27 iunie, iar instanța a mai dispus și confiscarea sumei echivalente a 5 000 de euro, bani obținuți ilegal.

Potrivit autorităților, inculpatul s-a sustras anchetei și procesului penal, motiv pentru care pe numele său a fost emis un mandat de arest preventiv și a fost plasat în căutare.

Investigațiile desfășurate de Procuratura Anticorupție și Centrul Național Anticorupție au arătat că, în martie 2021, bărbatul ar fi cerut 5 000 de euro de la două persoane, promițând că va interveni pe lângă judecătorii Curții de Apel Chișinău pentru a obține o decizie favorabilă într-un dosar de arest preventiv. Acesta le-ar fi dat de înțeles că poate influența instanța pentru a anula măsura arestului aplicată de Judecătoria Orhei și a obține eliberarea unei persoane reținute.

În aceeași zi, ar fi primit 2 000 de euro din suma cerută.

Hotărârea instanței nu este definitivă și poate fi contestată la Curtea de Apel Centru în termen de 15 zile.

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.