Acasă Extern VIDEO // Pompierii greci se luptă cu incendii ample de vegetație pe...

VIDEO // Pompierii greci se luptă cu incendii ample de vegetație pe insula Chios; 16 sate au fost evacuate

0

Pompierii greci continuă să se lupte luni, pentru a doua zi la rând, cu incendii ample de vegetație care au izbucnit pe insula Chios, unde autoritățile elene au trimis 11 aeronave și elicoptere pentru a limita extinderea flăcărilor, informează DPA.

Radiodifuziunea publică din Grecia (ERT) a raportat că 16 sate au fost evacuate din cauza fumului dens.

O mare tabără de primire și înregistrare a migranților a fost, de asemenea, evacuată. În total, 629 de refugiați au fost transportați în locuri sigure și vor rămâne cazați în săli de sport atât timp cât va fi necesar, a declarat Ministrul grec pentru Migrație și Azil.

Difuzând imagini video care arată amploarea incendiului, Serviciul național de meteorologie din Grecia a precizat că fumul era atât de gros încât putea fi văzut din sateliți.

Pompierii eleni au declarat că unități din alte regiuni ale țării s-au grăbit să ajungă pe insula Chios pentru a combate flăcările, care sunt alimentate de vânturi puternice.

Autoritățile grecești suspectează un incendiu provocat. Experții pompierilor și ai Poliției investighează rapoartele conform cărora incendiile au izbucnit în trei locuri din Chios în decurs de doar câteva minute, a raportat radioul public grec.

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.