Prim-ministrul Ungariei, Viktor Orban, a promis sâmbătă acțiuni împotriva politicienilor și jurnaliștilor care primesc finanțare din străinătate și a exclus din nou o eventuală aderare a Ucrainei la UE, întețindu-și campania pentru alegerile de anul viitor, relatează Reuters.
Vorbind în cadrul unei manifestații organizate la Budapesta pentru a celebra Ziua Națională a Ungariei, Viktor Orban a spus că a venit vremea să fie eliminată „armata din umbră” de organizații neguvernamentale, jurnaliști, judecători și politicieni plătiți de SUA și Bruxelles, referindu-se la planurile sale împotriva presei și a ONG-urilor care au primit fonduri de la Agenția SUA pentru Dezvoltare Internațională (USAID) și de la miliardarul George Soros.
„După festivitățile de astăzi, vine marea curățenie de Paște, deoarece insectele au supraviețuit iernii”, a declarat premierul Ungariei. „Vom elimina întreaga armată din umbră (…) care a susținut imperiul pentru bani, împotriva propriei țări”, a adăugat el.
Viktor Orban, un aliat al președintelui american Donald Trump, se confruntă cu o economie afectată de inflație și cu un partid de opoziție aflat în plină expansiune, care reprezintă pentru el principala provocare din cei 15 ani petrecuți la putere.
Decizia lui Trump de a îngheța cea mai mare parte a fondurilor USAID și de a trimite majoritatea personalului în concendiu l-a încurajat pe liderul ungar să adopte o poziție mai dură în campania pe care a dezlănțuit-o împotriva presei și a ONG-urilor finanțate din străinătate.
În februarie, premierul Ungariei a anunțat că va fi adoptată o legislație pentru a proteja suveranitatea națională și pentru a expune fondurile străine care ajung la presa din țară.
În această săptămână, partidul său, Fidesz, a depus propuneri de modificare a Constituției din Ungaria, semnalând că s-ar putea ajunge la expulzarea persoanelor cu dublă cetățenie dacă se consideră că acestea reprezintă o amenințare la adresa suveranității naționale.
Viktor Orban, care a refuzat să trimită arme pentru Kiev după izbucnirea războiului și a păstrat relații apropiate cu Moscova, a criticat din nou Bruxelles-ul pentru decizia de a sprijini în continuare Ucraina.
„Conducătorii Europei au decis că Ucraina trebuie să continue războiul cu orice preț și va obține în schimb o aderare rapidă la UE, folosind banii noștri. Nu putem avea decât un răspuns la asta: o Uniune, dar fără Ucraina”, a adăugat premierul Ungariei.
Ucraina este de acord cu propunerea SUA pentru un armistițiu de 30 de zile, însă Rusia, prin vocea președintelui Vladimir Putin, și-a exprimat „unele rezerve”. După discuția purtată joi de emisarul american Steve Witkoff cu liderul de la Moscova, Donald Trump a anunțat, vineri, că „există o șansă foarte bună” să se încheie războiul.
! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.