Acasă Social CNPF: Compania Pelliron nu poate activa pe piața de capital din R....

CNPF: Compania Pelliron nu poate activa pe piața de capital din R. Moldova

0

Compania Pelliron, prezentată în spațiul public prin paginile web: www.pelliron.md și www.pelliron.com, nu este înscrisă în Registrul persoanelor autorizate și licențiate pe piața de capital. Prin urmare, nu deține un act permisiv pentru desfășurarea activității pe piața de capital din Republica Moldova.

Totodată, nu a fost identificată țara unde aceasta e autorizată pe piața de capital. Cu precizări în acest sens vine Comisia Națională a Pieței Financiare, ca urmare a sesizărilor recepționate, transmite IPN.

„CNPF recomandă ca, inclusiv în cazul în care beneficiați de servicii de training în investiții, să evitați direcționarea către platforme sau brokeri neautorizați”.

În petițiile parvenite la CNPF, investitorii au invocat colaborarea Companiei Pelliron cu SRL „Double Case” și „Double Case Consulting-Group”.

Potrivit CNPF, informațiile despre entitățile autorizate în alte state pot fi consultate în registrele autorităților de supraveghere financiară, dezvăluite public pe site-urile acestora (ESMA, FCA, FINMA, CySEC etc.).

Înainte de a investi, este util să fie consultate preventiv avertismentele publice ale organizațiilor internaționale sau ale autorităților de supraveghere străine, cu privire la entități neautorizate, precizează CNPF. Instituția mai atrage atenția asupra avertismentului public plasat pe pagina web IOSCO, în raport cu compania nominalizată.

Comisia recomandă investitorilor să nu transmită persoanelor necunoscute date legate de identitate, de conturi sau carduri de plată, numere de telefon, adrese de e-mail, precum și să nu transfere bani.

Totodată, CNPF atenționează asupra riscurilor de pierdere a investițiilor după consultări primite de la companii sau persoane care promovează oferte cu promisiuni de câștiguri imense și rapide.

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.