Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut ieri, 19 mai, o întâlnire oficială cu omologul său francez, Emmanuel Macron. Discuțiile s-au axat pe prioritățile agendei bilaterale moldo-franceze, consecințele războiului din Ucraina, dar și procesul de integrare europeană a Republicii Moldova.
Maia Sandu a ajuns în Franța cu trenul. Într-o postare pe Facebook, președinta a descris cum arată „Europa unită”.
Voi pleda, și la Paris, pentru integrarea europeană a Republicii Moldova. Vrem să le oferim cetățenilor noștri aceleași oportunități pe care le au cetățenii statelor membre ale Uniunii Europene. Moldova se poate dezvolta în siguranță în familia statelor europene”, a scris șefa statului.
! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.