Un bărbat de 50 de ani a fost al un pas de a se îneca în lacul Valea Morilor din Chișinău. Incidentul s-a produs ieri, 22 ianuarie. Potrivit IGSU, persoana se plimba cu câinele pe malul lacului, iar la un moment dat câinele a sărit în apă după rațe.
Patrupedul nu reușea să iasă la mal, astfel stăpânul a încercat să-l salveze. În acel moment, salvatorii stației de salvare au auzit strigătele de ajutor și au mers în misiune.
Bărbatul se afla la o distanță de aproximativ patru metri de la mal, iar din cauza podului de gheață format și a apei foarte reci nu reușea să ajungă la mal.
În mai puțin 5 minute bărbatul a fost scos din apă de salvatori. Ajuns la mal, bărbatul a fost condus de urgență la stația de salvare pentru a-și schimba hainele ude și a se încălzi.
Datorită intervenției operative a salvatorilor, viața bărbatului este în afara oricărui pericol.
De la începutul anului 2022, aceasta este a doua misiune de salvare realizată de salvatorii stațiilor de salvare din țară pentru recuperarea și salvarea persoanelor prăbușite sub gheața subțiere a bazinelor acvatice.
În acest context, IGSU atenționează oamenii să nu opteze pentru plimbări pe gheața lacurilor și râurilor și să-și monitorizeze strict copii și animalele de companie.
! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.