Şeful diplomaţiei ruse, Serghei Lavrov, a declarat, luni, că Rusia a solicitat ca oficiali militari ruşi să ia parte la discuţiile privind garanţiile de securitate cu liderii NATO, prevăzute să înceapă luna viitoare.
Preşedintele rus, Vladimir Putin, a semnalat săptămâna trecută disponibilitatea Rusiei de a se aşeza la discuţii cu SUA şi NATO, pe fondul unei escaladări îngrijorătoare cu privire la Ucraina, după concentrarea a aproximativ 100.000 de militari ruşi lângă graniţa cu Ucraina.
Serghei Lavrov, ministrul rus al Apărării, a declarat luni într-un interviu televizat că aşteaptă ca NATO să răspundă condiţiilor sale de demarare a negocierilor ce includ participarea oficialilor Apărării la discuţii.
„Am spus că conversaţiile vor avea sens doar cu participarea directă a armatei”, a spus domnul Lavrov.
Discuţiile cu oficialii americani sunt prevăzute „imediat după Revelion”, în timp ce Moscova aşteaptă să stabilească împreună cu NATO regulile de bază cu privire la desfăşurarea discuţiilor.
Întrebat despre ameninţarea cu sancţiunile occidentale copleşitoare în cazul unei invazii ruse a Ucrainei, Lavrov a comentat că sancţiunile în stilul Coreei de Nord împotriva ţării sale sunt un „scenariu neplauzibil”, adăugând însă că „Rusia nu îşi va schimba stilul de viaţă doar pentru că Occidentul este supărat.”
La începutul lunii trecute, Kremlinul a vorbit despre un răspuns militar nespecificat dacă Occidentul rămâne surd la preocupările sale de securitate.
La începutul lunii trecute, Moscova a lansat un proiect de acord de securitate cu NATO şi SUA prin care le solicită să se angajeze să interzică accesul Ucrainei şi altor foste ţări sovietice în NATO şi să promită totodată că nu vor instala trupe şi armament aproape de Rusia.
Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, a descris duminică aderarea la NATO a Ucrainei drept o „chestiune de viaţă şi de moarte” pentru Rusia, care vede prezenţa occidentală în această ţară ca o ameninţare existenţială.
Într-o mişcare privită ca încercarea Moscovei de detensionare a situaţiei, armata rusă a declarat sâmbătă că îşi retrage aproximativ 10.000 de soldaţi din apropierea Ucrainei.
Cu toate acestea, mai multe trupe şi echipamente rămân la 200 de kilometri de graniţă.
Ministerul Apărării a declarat luni că 1.000 de militari şi echipamente de înaltă tehnologie au luat parte la exerciţii rapide care simulează un răspuns la un „atac aerian masiv” asupra Rusiei.
O unitate de apărare antirachetă, precum şi trupe cu lansatoare de grenade portabile au respins cu succes un raid aerian şi un simulacru de atac cu rachete balistice, a anunţat armata rusă.
Ministrul de Externe al Turciei, un aliat rar al Rusiei în NATO, a declarat luni că ţara sa este dispusă să medieze între alianţa militară şi Rusia pentru a dezamorsa tensiunile din Europa.
„Nimeni nu are beneficii de pe urma unui conflict în regiunea noastră”, a spus Mevlut Cavusoglu în cadrul unei conferinţe de presă televizate.
Ministrul de Externe rus, Serghei Lavrov, a apreciat luni, în cadrul unui interviu, că Rusia nu se aşteaptă ca cererile Rusiei, în special cea de „neextindere a NATO spre Est”, să fie luate în serios în mod real.
„Avem îndoieli serioase că nu vom fi traşi pe sfoară în legătură cu principalul lucru din propunerile noastre şi anume cererea necondiţionată ca NATO să nu se extindă spre Est”, a declarat Lavrov, citat de agenţia TASS preluată de Agerpres.
Acesta spune că „Rusia cunoaşte capacitatea Occidentului de a ne trage pe sfoară” în privinţa întrebărilor „care sunt incomode pentru ei”.
NATO a propus Rusiei o deschidere a discuţiilor pe 12 ianuarie, la care Rusia a transmis că se gândeşte, a informat, duminică, agenţia de presă TASS, citată de Ministerul de Externe, potrivit Reuters.
„Am primit deja această ofertă (NATO) şi o luăm în considerare”, a declarat TASS, citat de Ministerul de Externe.
! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.