Un bărbat de 53 de ani a fost reținut după ce și-a împușcat concubina de 47 de ani în abdomen. Totul s-a întâmplat într-o localitate din Nisporeni la 24 octombrie. Poliția a fost alertată de către un vecin, în jurul orei 15:10, după ce la el acasă a venit femeia rănită.
La fața locului au intervenit oamenii legii și o ambulanță. S-a stabilit că între cei doi concubini s-a iscat o ceartă, iar bărbatul, care era în stare de ebrietate, a decis să se răzbune.
Acesta a luat o armă de model EKOL FIRAT Compact, modificată artizanal, și a împușcat-o. Arma era deținută ilegal.
Oamenii legii au aplicat forța fizică în timpul reținerii și i-au pus cătușele, acesta nu dorea să coopereze. Mai mult, s-a stabilit că anterior individul a fost condamnat pentru omor.
De la domiciliu a fost ridicat un tub de cartuș 9 mm din care se presupune că s-ar fi efectuat împușcătura. Totodată, în veceu a fost găsit un sac de polietilenă în care se afla pistolul și alte 16 cartușe.
Actualmente, victima se află internată în secția de reanimare a spitalului din Nisporeni și urmează a fi operată.
Pe acest caz a inițiată o cauză penală.

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.