Acasă Politic Vlad Filat acuză PAS de distrugerea sistematică a economiei și dispariția satelor:...

Vlad Filat acuză PAS de distrugerea sistematică a economiei și dispariția satelor: „Este o lichidare premeditată, nu o criză naturală”

0

Președintele Partidului Liberal Democrat din Moldova (PLDM), Vlad Filat, lansează un atac la adresa guvernării PAS și a președintei Maia Sandu, acuzând-o de „distrugerea deliberată” a economiei naționale și, în special, a zonelor rurale.

Într-o analiză publicată recent, fostul premier afirmă că în ultimele 15 luni, Republica Moldova a pierdut peste 54.000 de locuri de muncă, ceea ce, spune el, echivalează cu „dispariția a cel puțin 75 de sate”. Spre deosebire de un fenomen lent și natural, Filat acuză actuala guvernare de un proces sistematic și premeditat de destructurare economică.

„Nu vorbim despre crize globale sau de schimbări structurale inevitabile. Este vorba despre o prăbușire directă, cauzată de incompetență și o ruptură totală față de realitățile cetățeanului de rând”, a spus Filat.

Potrivit datelor invocate de liderul PLDM, în 2024 s-au pierdut 33.000 de locuri de muncă, iar în primul trimestru din 2025, alți 21.000 de angajați au fost disponibilizați. Cele mai afectate domenii sunt agricultura, industria, comerțul și construcțiile.

Agricultura în colaps, acuză Filat

Filat critică dur lipsa de reacție a guvernului la criza agricolă. Într-un an marcat de secetă și criză climatică, Moldova ar fi pierdut peste 280.000 de hectare de terenuri irigabile, iar țara s-a situat, potrivit lui, pe ultimul loc în Europa la utilizarea apei pentru irigații. Subvențiile promise nu ar fi fost distribuite, iar efectul se răsfrânge deja asupra industriei procesatoare și exporturilor.

Construcțiile, sufocate de corupție și reglementări

Un alt punct criticat de fostul prim-ministru este domeniul construcțiilor. Reglementările birocratice, permisele „controlate politic” și revenirea la practici corupte ar fi, în opinia sa, principalele cauze ale blocajelor din sector. Decizia recentă a Guvernului de a limita plățile în numerar în domeniul imobiliar este calificată drept o „lovitură directă” pentru dezvoltatori.

Concluzie: „Nu este doar criză – este un colaps planificat”

Filat afirmă că, spre deosebire de anii de după 2010, când guvernările pro-europene căutau reforme reale cu sprijinul partenerilor externi, actuala conducere prioritizează interesele de partid în detrimentul interesului național.

„Nu mai vorbim doar despre o criză. Este un colaps rural, economic și social în plină desfășurare, iar responsabilitatea poartă un singur nume: PAS”, a încheiat liderul PLDM.

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.