Variola maimuței afectează mai multe persoanele LGBT. Despre aceasta a declarat medicul Mihai Stratulat, în cadrul emisiunii ”Puterea a Patra”.
”Variola maimuței este de mai demult, paradoxal este faptul că nu se transmite de la maimuțe. El nu se transmite așa cum în pandemie, el se transmite printr-un contact foarte strâns. Omul trebuie să contacteze acele vizicule care apar pe corpul omului.
Marea majoritate a cazurilor din Europa sunt în rândul persoanelor LGBT. Se transmite în pat, în timpul relațiilor intime întreținute.
Părinții pot fi liniștiți, la copii el nu se transmite”, a declarat medicul.
! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.