Doi tineri de 19 ani din Fălești au fost surprinși în flagrant de polițiști și procurori în timp ce încercau să plaseze droguri într-o zonă forestieră din sectorul Ciocana al capitalei. Investigațiile au arătat că aceștia acționau ca „curieri” pentru un magazin online de droguri, distribuind substanțe narcotice de tip PVP, cunoscute și sub denumirea de „sare”.
În momentul documentării, unul dintre suspecți a predat benevol mai multe pachețele de tip zip-lock, iar pe baza informațiilor obținute, polițiștii au descoperit și alte ascunzișuri din sector, ridicând droguri suplimentare.
Perchezițiile la domiciliile tinerilor au permis ridicarea a peste 100 de pachețele cu droguri sintetice, un cântar de dimensiuni mici, recipiente artizanale pentru consumul drogurilor și pastile cu efect psihotrop.
Cei doi au fost plasați în arest pentru 30 de zile și, dacă vor fi găsiți vinovați, riscă pedepse cu închisoarea între 7 și 15 ani.
Poliția continuă acțiunile de documentare pentru identificarea altor persoane implicate și destructurarea completă a rețelei.
! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.
 
                
 
	
