Poliția a descins într-o locuință din Cricova, unde un bărbat de 48 de ani și-ar fi transformat casa într-un adevărat refugiu pentru consumatorii de droguri. Imobilul devenise un loc frecventat de persoane care veneau special pentru a consuma substanțe narcotice, cu acordul proprietarului.
În urma percheziției, oamenii legii au descoperit seringi folosite, dispozitive artizanale pentru consumul drogurilor, pachețele zip-lock cu o substanță sub formă de praf, dar și 4000 de lei – bani care ar putea proveni din activitatea ilegală.
Toate obiectele au fost ridicate și trimise spre expertiză, în timp ce bărbatul este cercetat penal pentru punerea la dispoziție a unui spațiu destinat consumului de droguri – faptă care se pedepsește cu până la 4 ani de închisoare.
Cazul este instrumentat de polițiștii din sectorul Rîșcani, în colaborare cu Direcția de Poliție a municipiului Chișinău.
! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.