Acasă Extern Țările UE vor o pace justă și de lungă durată în Ucraina

Țările UE vor o pace justă și de lungă durată în Ucraina

0

Miniștrii de externe ai Germaniei, Franței, Poloniei, Marii Britanii, Spaniei, Italiei, alături de Serviciul European de Acțiune Externă și Comisia Europeană, au declarat că Ucraina și Europa trebuie să fie parte a oricăror negocieri privind încheierea războiului din Ucraina. Declarația comună a fost făcută miercuri, 12 februarie, la scurt timp după discuția telefonică dintre președintele SUA, Donald Trump, și liderul rus, Vladimir Putin, notează DW.

Potrivit oficialilor europeni, o „pace justă și de lungă durată în Ucraina” este esențială pentru securitatea transatlantică. De asemenea, diplomații și-au exprimat deschiderea pentru discuții cu aliații americani privind pașii următori și au precizat că obiectivul comun trebuie să fie „plasarea Ucrainei într-o poziție de forță” în eventualele negocieri, scrie moldova1.md.

Semnatarii declarației și-au reafirmat sprijinul pentru Ucraina, subliniind necesitatea unor garanții de securitate pentru această țară. „Suntem pregătiți să ne intensificăm sprijinul pentru Ucraina. Apărăm independența, suveranitatea și integritatea sa teritorială în fața războiului agresiv al Rusiei”, au precizat oficialii europeni.

Ei au reafirmat angajamentul de a sprijini Ucraina atât timp cât va fi necesar pentru a se ajunge la un acord de pace echitabil și cuprinzător, care să asigure respectarea intereselor Ucrainei și ale statelor europene.

Pe 12 februarie, Donald Trump și Vladimir Putin au avut prima discuție telefonică oficial confirmată, având ca subiect posibilitatea încheierii războiului din Ucraina. După această convorbire, liderul american a discutat și cu președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski.

Ulterior, într-o declarație de presă la Casa Albă, Trump a anunțat o întâlnire personală cu Putin în Arabia Saudită. De asemenea, el a exprimat opinia că aderarea Ucrainei la NATO nu este oportună, iar revenirea tuturor teritoriilor ocupate sub controlul Kievului este „puțin probabilă”.

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.