Acasă Extern Țara în care fumatul va fi interzis pe plaje, în parcuri și...

Țara în care fumatul va fi interzis pe plaje, în parcuri și lângă școli de la 1 iulie

0

Cu două zile înainte de Ziua Mondială fără Tutun, Franța a decis să interzică fumatul în spațiile publice în care sunt prezenți copii, inclusiv pe plaje, în parcuri și în apropierea școlilor, începând cu 1 iulie. Măsura, anunțată de ministrul Muncii, Sănătății, Solidarității și Familiei, Catherine Vautrin, are ca scop protejarea sănătății publice și crearea unei „generații fără tutun”.

Gata cu fumatul pe plaje, în parcuri, grădini publice, facilități sportive, stații de autobuz sau în apropierea școlilor. Cu două zile înainte de Ziua Mondială fără Tutun, prevăzută pentru sâmbătă, 31 mai, ministrul Muncii, Sănătății, Solidarității și Familiei, Catherine Vautrin, a anunțat interzicerea fumatului în toate aceste locuri publice de pe teritoriul țării începând cu 1 iulie 2025. 

„Acolo unde sunt copii, tutunul trebuie să dispară”, a pledat ea, potrivit Le Figaro, citat de Mediafax.

Ministrul indică faptul că perimetrul de interdicție în jurul școlilor va fi precizat în decretul de punere în aplicare.

Nerespectarea interdicției „Poate duce la o amendă de clasa a IV-a, adică 135 de euro. Libertatea de a fuma se oprește acolo unde începe dreptul copiilor de a respira aer curat”, a precizează Catherine Vautrin

În schimb, interdicția nu se aplică teraselor cafenelelor. 

„Ne concentrăm pe locurile unde sunt mulți copii. Nu suntem aici pentru a da lecții de morală, ci pentru a face prevenție”, a explicat ea.

În loc să vizeze adulții care fumează deja, ministrul dorește să vadă apariția unor „generații fără tutun”. Deși vapatul nu va fi interzis, Catherine Vautrin a anunțat că va „colabora” cu ANSES (Agenția Națională pentru Siguranța Sanitară a Alimentației, Mediului și Muncii) și cu Autoritatea Superioară pentru Sănătate (HAS), pentru a reduce „nivelul de nicotină autorizat” în aceste produse și „numărul de arome”. „Am nevoie de avize științifice și tehnice pentru a stabili detaliile” acestor măsuri, care ar urma să intre în vigoare „până la sfârșitul primului semestru al anului 2026”, a explicat ea. Și a precizat: „Produsele de vapat generează, de asemenea, dependență și sunt o poartă de acces către tutun”.

Generalizarea spațiilor fără tutun, așa cum a anunțat Vautrin, face parte din măsurile enunțate în Programul național de luptă împotriva tutunului (PNLT) 2023-2027, prezentat de ministrul sănătății de atunci, Aurélien Rousseau, cu ambiția de a „răspunde provocării unei generații fără tutun începând din 2032”. 

De aproape cincisprezece ani, 1.600 de comune voluntare au extins deja interdicția de a fuma în locurile publice, parcuri, plaje, pârtii de schi, împrejurimile școlilor, adică 7.000 de spații fără tutun, în cadrul unor experimente locale însoțite de Liga împotriva cancerului.

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.