Un bărbat a fost reținut de oamenii legii, după ce fiind în stare de ebrietate l-a amenințat cu moartea pe un tânăr. Incidentul a avut loc noaptea trecută, în jurul orei 00:25, în localitatea Bumbăta, din raionul Ungheni. Oamenii legii au găsit asupra suspectului un pistol care era căutat din anul 2005.
Victima, un tânăr în vârstă de 31 de ani, a alertat noaptea trecută poliția despre faptul că a fost amenințat cu un pistol de către un bărbat în stare de ebrietate care a dat buzna în curtea casei părinților săi.
Contactată telefonic, Diana Fetco, purtătorul de cuvânt al IGP, a comunicat pentru Deschide.MD că atacatorul s-a dovedit a fi un bărbat în vârstă de 37 de ani, pe care oamenii legii l-au prins pe o stradă din localitate.
„Când a fost oprit de polițiști, bărbatul a scos din buzunar mia multe obiecte, inclusiv un cuțit și un pistol, pe care le-a aruncat peste gardul unei case părăsite. În urma escortării la IP Ungheni s-a stabilit că arma era deținută ilegal. Bărbatul a fost testat cu alcootestul de tip Drager, iar rezultatele au arătat că acesta avea o concetraţie de vapori de alcool în aerul expirat 0,91 mg/l. Inspectoratul de Poliție Ungheni a inițiat un proces penal pentru stabilirea tuturor circumstanțelor”, susține Fetco.
De altă parte, surse din cadrul poliției locale ne-au informat că pistolul găsit asupra individului, un Baikal 442 cu calibrul de 9 mm, era căutat de Inspectoratul de Poliție Buiucani, din cadrul Direcției de Poliției a mun. Chișinău, după ce în anul 2005 a fost furat dintr-o locuință.
Oamenii legii urmează să stabilească toate circumstanțele în care s-a produs incidentul, dar și cum a ajuns pistolul la făptaș.
! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.