Acasă Justiţie Stoianoglo anunță că Procuratura Generală a cerut extradarea lui Plahotniuc din Cipru...

Stoianoglo anunță că Procuratura Generală a cerut extradarea lui Plahotniuc din Cipru și Arabia Saudită

0

Procuratura Generală a cerut extrădarea fostului lider PDM, Vlad Plahotniuc, din alte două state – Republica Cipru și Arabia Saudită. Anunțul a fost făcut astăzi, 22 octombrie, de către Procurorul General, Alexandr Stoianoglo, în cadrul unei conferințe de presă. În acelați timp, Stoianoglo afirmă că organul de urmărire penală încă nu a primit un răspuns de la autoritățile turce privind extrădarea lui Plahotniuc.

„Până acum noi nu am primit niciun răspuns din partea autorităților turce. În afară de Turcia, Procuratura Generală a expediat cerere de extradarea lui Plahotniuc din Cipru și Arabia Saudită. Am primit răspuns doar autoritățile de Arabia Saudită precum că domnul Plahotniuc nu a traversat hotarul cu această țară. Suntem în așteptare”, a declarat Alexandr Stoianoglo.

Afirmația procurorului general a stârnit nemulțumire în rândul societății. Jurnalistul Alexandru Cozer susține că Procuratura Generală ar avea ”Probleme cu geografia, incompetență sau rea voință?”

Stoianoglo anunță că Procuratura a cerut extrădarea lui Plahotniuc din Arabia Saudită! De ce Arabia Saudită? Noi avem informații că Plahotniuc a fost în, atenție Stoianoglo!!!, Emiratele Arabe Unite. Acolo s-a întâlnit cu Bojkov și tot acolo își ține o mare parte din bani, scrie jurnalistul.

https://www.facebook.com/alexandru.cozer/posts/10222948260678519

Amintim că într-o notă informativă remisă de Procuratura Generală la 29 septembrie se anunța că instituția a primit confirmarea că ex-liderul PDM, Vladimir Plahotniuc, fostul liderul al Partidului Democrat din Moldova a intrat în Turcia pe 10 septembrie. Procurorul general, Alexandr Stoianoglo, a semnat la 29 septembrie cererea prin care solicită autorităților competente ale Turciei extrădarea fostului lider PDM pentru a fi tras la răspundere în Republica Moldova.

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.