Guvernul populist de la Bratislava a aprobat un plan prin care carnea de urs brun, specie protejată prin legislația Uniunii Europene, va putea fi vândută pentru consum populației, după ce luna trecută a dat undă verde împușcării a circa un sfert din populația de urși a țării, informează BBC.
Ursul brun este clasificat drept „aproape amenințat” în Uniunea Europeană, potrivit Uniunii Internaționale pentru Conservarea Naturii. Cu toate acestea, Slovacia continuă cu un plan controversat de reducere a populației de urși și a anunțat în această săptămână că va permite vânzarea cărnii provenite de la animalele împușcate, pentru a evita risipa.
Potrivit noilor reglementări, începând de săptămâna viitoare, organizațiile aflate în subordinea Ministerului Mediului vor putea comercializa carnea de urs, cu condiția respectării tuturor normelor legale și sanitare.
Ministrul de stat Filip Kuffa a justificat măsura prin faptul că, în trecut, animalele erau trimise la centre de neutralizare a cadavrelor, ceea ce ar fi fost o risipă. „Vom elibera spre consum fiecare animal împușcat care îndeplinește anumite condiții. De ce? Pentru că carnea de urs este comestibilă”, a declarat el.
Ursul brun a devenit un subiect politic în Slovacia, în contextul în care au avut loc tot mai multe întâlniri și incidente grave între oameni și animale, inclusiv atacuri fatale. În aprilie, un bărbat a fost ucis de un urs în timp ce se plimba într-o pădure din centrul țării.
Premierul Robert Fico a reacționat imediat, anunțând lansarea unui plan de vânătoare controlată care prevede împușcarea a până la 350 de urși, o cifră echivalentă cu întreaga populație de urși bruni a Spaniei. Guvernul susține că suprapopularea este principala cauză a atacurilor.
„Nu putem trăi într-o țară în care oamenii se tem să intre în pădure”, a declarat Fico.
Slovacia are aproximativ 1.300 de urși bruni, situându-se pe locul doi în Europa după România, unde trăiesc între 10.419 şi 12.770 de exemplare de urs brun, conform unui studiu realizat recent. Între 2000 și 2020, țara a raportat 54 de atacuri de urs, iar în ultimii ani media a urcat la circa 10 atacuri anual.
Planul guvernului slovac a fost dur criticat de ecologiști, partide de opoziție și membri ai Parlamentului European. Michal Wiezik, ecologist și eurodeputat din partea partidului de opoziție Slovacia Progresistă, a declarat pentru BBC că măsura este „absurdă” și că măcelul fără precedent al unei specii protejate nu a redus incidentele.
„Avem mii de întâlniri anual între oameni și urși care se încheie fără incidente. Sper ca Comisia Europeană să intervină”, a adăugat el.
Greenpeace Slovacia, prin Miroslava Abelova, a calificat planul drept „complet iresponsabil”, acuzând guvernul că ignoră recomandările științifice și legislația europeană de conservare.
Ursul brun este strict protejat de directivele europene, iar uciderea lui este permisă doar în cazuri excepționale, cum ar fi amenințările directe la adresa siguranței publice și doar dacă nu există alte alternative.
Deși carnea de urs nu este consumată pe scară largă în Europa, este considerată o delicatesă în anumite regiuni din Europa de Est și țările nordice. În general, reglementările stricte de vânătoare și statutul de specie protejată fac ca acest tip de carne să fie rar disponibil.
Unde totuși este consumată, autoritățile sanitare avertizează asupra riscului de Trichinella, un parazit care poate provoca boli grave la om. Legislația UE impune testarea obligatorie a cărnii de urs pentru larvele de Trichinella înainte de comercializare. De asemenea, carnea trebuie gătită la o temperatură de cel puțin 70°C, congelarea, afumarea sau uscarea nu elimină parazitul.
! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.