Acasă Social Republica Moldova în UE – înainte de finalul mandatului președintei Sandu: promisiuni...

Republica Moldova în UE – înainte de finalul mandatului președintei Sandu: promisiuni de campanie

0

Republica Moldova va semna tratatul de aderare la Uniunea Europeană până în 2028, înainte de finalul celui de-al doilea mandat al președintelui Maia Sandu. Acesta este unul dintre angajamentele electorale asumate de Partidul Acțiune și Solidaritate la alegerile parlamentare din 28 septembrie, transmite IPN.

Formațiunea, care a guvernat în ultimii patru ani, promite dublarea veniturilor populației active. Creșteri salariale sunt promise pentru profesori, medici, polițiști, liber-profesioniști și alte categorii de salariați.

PAS se angajează să stimuleze economia și să dubleze vânzările de mărfuri și servicii moldovenești pe piețele internaționale.

În domeniul infrastructurii, partidul, în cazul în care ajunge din nou la guvernare, își asumă repararea a până la 3000 de kilometri de drumuri, cu scopul ca, până în 2029, toate drumurile naționale și regionale să fie într-o stare bună și foarte bună.

Formațiunea și-a lansat campania electorală pe 29 august, sub sloganul: „Mergem în direcția corectă. UE. Pace. Dezvoltare.”

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.