Acasă Justiţie Procurorul-șef suspendat al Oficiului Ciocana, Igor Popa, demis din funcție

Procurorul-șef suspendat al Oficiului Ciocana, Igor Popa, demis din funcție

0

Igor Popa, procurorul-șef suspendat din funcție al Oficiului Ciocana al Procuraturii Chișinău, a fost demis. Un ordin privind eliberarea din funcție a acuzatorului de stat, bănuit de îmbogățire ilicită, a fost semnat luni, 11 aprilie, de către procurorul general interimar, Dumitru Robu.

Igor Popa a fost reţinut pe 9 noiembrie 2021, pe numele lui fiind intentat şi un dosar penal pentru îmbogăţire ilicită.

Procuratura Anticorupţie a pornit dosarul penal pe numele lui Igor Popa în baza unei investigaţii jurnalistice pe Portalul Anticoruptie.md despre locuinţa sa de lux dintr-un bloc select din Chişinău.

După publicarea anchetei, Ala Popa, soţia lui Igor Popa, cu care se află în divorţ oficial, a ameninţat cu judecata Centrul de Investigaţii Jurnalistice.

demis.

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.