Acasă Justiţie Ministerul Justiției a contestat la Curtea de Apel decizia Judecătoriei Chișinău în...

Ministerul Justiției a contestat la Curtea de Apel decizia Judecătoriei Chișinău în cazul Vornicescu

0

Ministerul Justiției a contestat la Curtea de Apel Centru decizia Judecătoriei Chișinău prin care fostul judecător Igor Vornicescu urma să primească 400 de mii de lei despăgubiri, după ce a fost scos de sub învinuire în dosarul „Laundromat”, transmite SafeNews.md cu referire la moldova1.md.

Achitarea a fost dispusă în baza unei ordonanțe semnate în 2020 de procurorul Mirandolina Sușițcaia, suspendată între timp din funcție, care l-a scos pe Vornicescu de sub urmărirea penală, din motiv că fapta acestuia nu întrunește elementele infracțiunii.

Potrivit portalului anticorupție.md, Vornicescu, implicat în legalizarea unei datorii fictive de 200 de milioane de dolari, a fost anterior condamnat, dar eliberat de pedeapsă din cauza prescripției.

Cazul face parte dintr-un dosar mai amplu în care 13 judecători au fost vizați, dintre care mai mulți ar putea cere despăgubiri.

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.