Acasă Social Media bulgară e contrariată de rezultatele alegerilor din Moldova

Media bulgară e contrariată de rezultatele alegerilor din Moldova

0

După turul doi al alegerilor prezidențiale și alegerile parlamentare ordinare din 14 noiembrie în Bulgaria, media locală dă de înțeles că Republica Moldova devine un furnizor de instabilitate pentru această țară. În cadrul campaniei electorale, pentru moldovenii cu cetățenie bulgară au fost deschise secții de votare la Chișinău și în alte localități din sudul țării, transmite SafeNews.md cu referire la IPN.

Menționând că DPS (partidul etnicilor turci din Bulgaria) ia voturi serioase în special în Turcia, actualno.com scrie că după scrutinul din 14 noiembrie se poate vorbi că Moldova este o altă țară care furnizează cifre mari pentru acest partid.

Aceasta, menționează sursa, are loc pe fundalul unor semnale de cumpărare a voturilor, despre care relatează bivol.bg.

Pentru a-și argumenta poziția, sursa citează cotidianul „Сега” cu datele alegerilor precedente, din 11 iulie. DPS a luat atunci în Moldova 518 voturi sau 49,10% din sufragii.

Acesta este un rezultat uluitor, deoarece în alegerile din 4 aprilie pentru DPS au votat doar două persoane. Iese că în doar trei luni formațiunea s-a mutat din coada clasamentului pe locul întâi în preferințele alegătorilor.

În aceste circumstanțe, după 14 noiembrie, DPS e cea mai influentă putere a politicului bulgar în Moldova, cu 163 de voturi (31,84 la sută).

Pe un loc de frunte e și BSP (partidul socialiștilor bulgari) cu 125 de voturi.

Sursa menționează că DPS nu a luat niciun vot la Chișinău, unde a fost deschisă o secție de votare – nici în parlamentare, nici în prezidențiale.

Majoritatea alegătorilor acestui partid, 111 la număr, au votat la Comrat, la care s-au adăugat și 47 de voturi din Ceadâr-Lunga.

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.