Fostul speaker Marian Lupu a reacționat dur după suspendarea activității postului TVC 21, unul dintre puținele canale care mai găzduiau vocea opoziției. Acesta a declarat că a fost invitat recent în emisiunea „Glavnoe” de la TVC 21, iar vestea suspendării activității televiziunii l-a luat prin surprindere.
„Regret profund această decizie. Libertatea presei nu este o favoare acordată de putere, ci un drept fundamental al societății”, a spus Lupu.
El a subliniat că în perioada în care făcea parte din conducerea țării, nicio televiziune nu a fost închisă, indiferent de critici sau presiuni. În opinia sa, actuala guvernare duce o campanie agresivă de reducere la tăcere a vocilor incomode.
„Cenzura este periculoasă pentru toți, inclusiv pentru cei care o impun. Închiderea unui post TV înseamnă sufocarea unei părți din adevăr. Condamn această decizie și avertizez: un stat care își suprimă presa riscă să piardă orice urmă de democrație”, a conchis Marian Lupu.
Precizăm că vineri, 28 martie, licența postului de televiziune TVC21 a fost temporar suspendată. Decizia a fost luată de Consiliul pentru Investiții Strategice. Potrivit purtătorului de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă, măsura nu are nicio legătură cu conținutul editorial.
„Consiliul a identificat o problemă de natură administrativă, care ține de acționarii companiei care dețin postul TV. Nu s-au găsit nereguli în programele difuzate sau în activitatea editorială, ci s-a cerut mai multă transparență privind structura de proprietate, aspect care este în vizorul Consiliului”, a spus Vodă.
! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.