Acasă Justiţie Litvinenco, discuții despre reforma justiției cu magistrații de la nord

Litvinenco, discuții despre reforma justiției cu magistrații de la nord

0

Ministrul Justiției, Sergiu Litvinenco, a avut discuții cu judecătorii care activează în nordul țării în cadrul judecătoriilor Bălți, Edineț, Drochia, Soroca și Curtea de Apel.

Principalele subiecte au fost măsurile care vizează reforma sistemică a justiției și anume pre-vettingul, vettingul, reforma Curții Supreme de Justiție.

Litvinenco a informat magistrații despre faptul că Comisia de evaluare a candidaților la funcția de membru al Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) și Consiliului Superior al Procurorilor (CSP) și-a început activitatea, astfel încât la toamnă să fie posibilă organizarea Adunării Generale, când judecătorii vor alege cine să-i reprezinte în CSM. 

Totodată, ministrul Justiției i-a încurajat pe judecători să nu le fie frică de evaluarea externă extraordinară, care va urma după pre-vetting. 

„Aceste evaluări urmează să se facă doar spre binele sistemului de justiție, pentru a promova judecătorii care își fac munca cinstit și nu iau decizii pentru anumite favoruri sau interese, pentru a crește încrederea cetățenilor în actul de justiție, dar și a respectului față de judecători”, a spus Sergiu Litvinenco.

De asemenea, ministrul a îndemnat judecătorii să-și depună candidaturile pentru Colegiile din cadrul CSM și să fie parte a acestei reforme.

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.