Liderul transnistrean Vadim Krasnoselski a felicitat forţele de menţinere a păcii din Zona de Securitate cu ocazia Zilei Internaţionale a Forţelor de Menţinere a Păcii, instituite de ONU în 2003.
El a numit „operaţiunea de menţinere a păcii de pe malurile Nistrului extrem de eficientă, una dintre cele mai reuşite din istorie”, exprimând convingerea sa că „forţele de menţinere a păcii sunt un garant fiabil al stabilităţii în regiune”, transmite SafeNews.md cu referire la Infotag.
Preşedintele Consiliului Suprem, Alexandr Korşunov, în felicitarea sa a remarcat, de asemenea, că „operaţiunea de menţinere a păcii, care durează de 29 de ani, a pus capăt războiului din 1992, declanşat de către conducerea Republicii Moldova, împotriva poporului din Transnistria, şi-a dovedit eficacitatea”.
„Forţele trilaterale de menţinere a păcii îşi îndeplinesc în mod fiabil misiunea. Desigur, forţele de menţinere a păcii ruseşti joacă un rol special în menţinerea păcii.
Îndeplinindu-vă misiunea, vă distingeţi întotdeauna prin rezistenţă şi autocontrol, simţul datoriei şi dorinţa de a face tot posibilul pentru a consolida pacea şi securitatea internaţională”, a subliniat vorbitorul, exprimând” profunda recunoştinţă soldaţilor de menţinere a păcii, care îşi fac datoria pe pământul transnistrean”.
! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.