Șeful Inspectoratului General al Poliției, Iurie Podarilov, a făcut un an de pușcărie „pentru o faptă pe care nu a comis-o, iar în vara anului curent a fost achitat definitiv”. „Regretăm că unele forțe politice, în goană după rating, nu se documentează și induc în eroare publicul”, a declarat serviciul de presă al IGP, după informațiile formulate de ex-deputatul Platformei DA Dinu Plîngău.
Fostul director adjunct al Centrului pentru Combaterea Traficului de Persoane, Iurie Podarilov, a fost achitat definitiv într-un dosar pentru luare de mită, în care fusese condamnat la patru ani de închisoare, cu executarea pedepsei. Curtea Supremă de Justiție a decis că fapta care i-a fost incriminată, nu a fost comisă.
Anterior, șeful IGP, Iurie Podarilov a declarat pentru SafeNews.md că dosarul i-ar fi fost fabricat și acuză despre faptul că ar fi victima unei campanii de denigrare.
Consider că investigațiile care au fost făcute în privința mea au fost falsificate totalmente, iar reținerea mea în 2017 a fost o parte a planului regimului oligarhic care a condus țara în perioada respectivă, fapt care a fost demonstrat inclusiv și de către jurnaliștii de investigații, cu mult înainte de a fi numit eu în funcția actuală și ulterior dovedit de către mine inclusiv și în instanța de justiție, a declarat Podarilov pentru SafeNews.md.
Astfel, cel care a ispășit 13 luni de închisoare în Penitenciarul nr. 13, a declarat pentru SafeNews.md că achitarea sa în acest dosar nu a fost posibilă din cauza unor greșeli procedurale, așa cum se vehiculează în spațiul public, respingând aceste acuzații.
Instanta de Apel și cea Supremă s-au expus că sunt achitat și integral reabilitat din motiv că fapta încriminată nu a fost săvârșită de către mine și nu pentru că au fost comise anumite greșeli de procedură. Consider că aceste informații sunt defăimătoare în adresa mea și au un singur scop: de a denigra imaginea deja a șefului IGP, a instituției și al MAI-ului per general. Aceste atacuri sunt cel puțin pentru mine foarte vizibile din momentul numirii mele în această funcție, a declarat Podarilov.
Mai mult decât atât, Iurie Podarilov susține că va face tot posibilul ca persoanele care se fac vinovate de fabricarea acestui dosar, să fie trase la răspundere.
Chiar înainte de a fi numit în funcția actuală, eu deja am acționat în conformitate cu legislația, inclusiv și pentru a recupera unele despăgubiri pricinuite ca urmare a acțiunilor ilegale ale organelor de urmărire penală, procuratură și a justiției. Toate cererile mele au fost formulate în modul în care să fie posibil tragerea la răspundere a persoanelor care se fac vinovate în trucarea materialelor cauzei penale, a precizat actualul șef al IGP.
Amintim că la 8 noiembrie, fostul deputat Dinu Plîngău a scris pe reţelele de socializare despre faptul că la Inspectoratul Național de Investigații urmează a fi numit Ion Bulat, fost angajat al Centrului pentru Combaterea Traficului de Persoane, care ar fi figurat în acelaşi dosar, intentat în 2016 pentru acţiuni de corupţie, lui Iurie Podarilov, actualul şef al Inspectoratului Naţional de Poliţie.
„Inspectoratul Național de Investigații a rămas fără șef. Podarilov își vrea omul lui acolo. Chiar azi, când am vorbit despre corupția de la MAI, un oarecare Bulat, care figurează în materialele dosarului mitei în care e vizat Iurie Podarilov, încearcă a fi promovat la conducerea INI. Oameni buni, există vreo limită?
Opriți nebunia asta! Atașez materialele cauzei în care sunt menționați Podarilov și Bulat, aproape viitorul șef INI, dacă nu oprim asta”, a scris Plîngău.
! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.