Acasă Social Învățătoarea din raionul Rîșcani, care este acuzată că a agresat verbal și...

Învățătoarea din raionul Rîșcani, care este acuzată că a agresat verbal și fizic un elev din clasa a doua, a fost demisă din funcție

0

Învățătoarea din raionul Rîșcani, care este acuzată că a agresat verbal și fizic un elev din clasa a doua, a fost demisă din funcție. Ministerul Educației și Cercetării s-a autosesizat referitor la acest caz și a inițiat, împreună cu direcția raională de învățământ, o anchetă de serviciu pentru a evalua circumstanțele cazului.

„Structura Teritorială de Asistență Psihopedagogică Rîșcani a efectuat o vizită în instituția de învățământ pentru a evalua bunăstarea emoțională a elevilor din clasa în care învață copilul. Specialiștii psihopedagogi colaborează în continuare cu echipa managerială a instituției pentru a identifica posibile efecte asupra copilului vizat și a colegilor săi.

Urmează desfășurarea unor întâlniri cu părinții elevilor din clasă pentru a discuta despre siguranța și sprijinul necesar, precum și despre măsuri care pot fi implementate pentru prevenirea unor astfel de situații în viitor.

Structura Teritorială de Asistență Psihopedagogică Rîșcani va organiza sesiuni de asistență pentru cadrele didactice ale instituției, cu accent pe aplicarea strategiilor educaționale incluzive, gestionarea pozitivă a comportamentului elevilor și crearea unui mediu bazat pe respect și siguranță emoțională”, transmit autorităţile. 

Amintim că învăţătoare este acuzată că în timpul orelor a agresat verbal şi fizic elevul în vârstă de nouă ani. Speriat și umilit, băiatul s-a urinat pe el. Imaginile au fost surprinse de camerele de supraveghere instalate în clasă.

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.