La data de 23 aprilie, Termoelectrica S.A. a raportat un deranjament la rețeaua termică cu diametrul nominal de 500 mm, situată pe strada Studenților, 12/1. Această conductă, care datează din anul 1978, deservește o parte semnificativă a consumatorilor din sectoarele Rîșcani și Poșta Veche ale capitalei.
În urma incidentului, aproximativ 150 de metri de agent termic s-au revărsat în bazinul acvatic „Lacul Rîșcani”. Agentul termic conține fluorescină, un colorant folosit în scopuri tehnice pentru detectarea scurgerilor. Compania asigură că acest substanță nu reprezintă un pericol pentru sănătatea publică și îndeamnă cetățenii să nu se alarmeze dacă observă apă colorată în verde în spațiile publice din zonă.
Termoelectrica S.A. a implementat o schemă provizorie pentru a asigura continuitatea alimentării cu apă caldă menajeră a tuturor consumatorilor afectați. Echipele tehnice ale companiei sunt deja la fața locului și lucrează pentru remedierea situației cât mai rapid posibil.
Compania va furniza informații suplimentare pe măsură ce acestea devin disponibile și își cere scuze pentru orice inconveniențe cauzate. Cetățenii sunt încurajați să rămână calmi și să urmeze instrucțiunile autorităților.
! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.