Acasă Sport Franța: Radu Albot a câștigat turneul din categoria Challenger de la Pau

Franța: Radu Albot a câștigat turneul din categoria Challenger de la Pau

0

Radu Albot şi-a mai trecut în palmares încă un trofeu. Tenismenul moldovean a câştigat turneul din categoria Challenger de la Pau, din Franţa.

Sportivul din ţara noastră s-a impus, fără mari emoţii, în finala competiţiei în faţa cehului Jiri Lehecka, în două seturi, scor 6-2, 7-6.

Pentru performanţa obţinută la competiţia din Hexagon, Albot va primi din partea organizatorilor 12.000 de euro, dar şi 100 de puncte în clasamentul ATP.

Acesta este al 8-lea trofeu câştigat de tenismenul din Moldova, în proba de simplu, la un turneu din categoria Challenger din carieră şi al doilea din acest sezon.

În septembrie, Albot împreună cu Alexandr Cozbinov, au câştigat proba de dublu a turneului de la Istanbul.

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.