Șefa Curții Constituționale, Domnica Manole, va primi prejudiciu moral de 300.000 și nu de 800.000 de lei, așa cum hotărâseră instanțele anterior. Decizia a fost emisă la 14 februarie de Curtea Supremă de Justiție.
„Completul de judecată ajunge la concluzia că suma de 800 000 de lei, încasată de către prima instanță și menținută de instanța de apel, este una disproporționată în situația juridică analizată”, se arată în decizie, scrie unimedia.info.
Curtea de Apel Chișinău a menținut decizia primei instanțe, care a dispus că judecătoarea Curții Constituționale, Domnica Manole, va încasa din contul Bugetului de Stat, prin intermediul Ministerului Justiției, suma de 800.000 lei cu titlu de prejudiciu moral, cauzat prin „acțiunile ilicite ale organului de urmărire penală și procuraturii, ca urmare a tragerii ilegale la răspundere penală”.
! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.