Acasă Politic Dacă duminica viitoare ar fi parlamentarele, în Legislativ ar accede PAS, Blocul...

Dacă duminica viitoare ar fi parlamentarele, în Legislativ ar accede PAS, Blocul Comuniștilor și Socialiștilor și PP Șor

0

Trei concurenți electorali sunt creditați cu șanse de a accede în viitorul Legislativ de către sondajul realizat de Asociația Sociologilor și Demografilor, companie sociologică apropiată PSRM.

Potrivit cercetării, dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri anticipate, pe prima poziție s-ar clasa PAS, cu 31,8% din voturi, urmată de BECS, pentru care și-ar fi exprimat intenția de vot 30,3% din respondenți. Peste pragul electoral de 5% se mai clasează Partidul ȘOR, cu 5,7%.

Sondajul a fost realizat în luna iunie și are o marjă de eroare de 3%.

Anterior, Asociația Sociologilor și Demografilor din R. Moldova a realizat mai multe sondaje înainte de alegerile parlamentare din R. Moldova, dar și alte studii în legătură cu situația socio-politica din R. Moldova. Rezultatele acestora însă au fost de fiecare dată cu o eroare semnificativă și de fiecare dată în favoarea exponenților guvernării, în special a Partidului Socialiștilor și liderului acestora, Igor Dodon.

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.