Acasă Extern Crimă șocantă în Dublin! Moldovean din Ștefan Vodă, bătut mortal în fața...

Crimă șocantă în Dublin! Moldovean din Ștefan Vodă, bătut mortal în fața unui local

0

Un cetățean al Republicii Moldova a decedat pe patul de spital, după ce a fost bătut cu cruzime în fața unui local din capitala Irlandei, orașul Dublin. Potrivit autorităților irlandeze, atacatorul, un tânăr de 25 de ani, a fost reținut și plasat în arest.

Totul s-a întâmplat la data de 2 februarie curent, atunci când autoritățile au fost alertate despre faptul că în parcarea unui local a fost depistat un bărbat care zăcea la pământ. Imediat, la fața locului s-au deplasat medicii și poliția locală,  stiriactuale.info.

În stare gravă, bărbatul a fost transportat la spital. Timp de patru zile medicii au luptat pentru viața acestuia. Totuși, din nefericire, la data de 6 februarie acesta a decedat.

Victima s-a dovedit a fi Alexandru Dumitrașcu, un moldovean în vârstă de 37 de ani, originar din satul Crocmaz, raionul Ștefan Vodă. Prietenii și membrii familiei i-au adus un omagiu printr-o serie de postări pe rețele sociale.

Într-un apel online, rudele moldoveanului au cerut ajutor pentru repatrierea cadavrului lui Alexandru Dumitrașcu în Republica Moldova.

„Dragi cetățeni ai Republicii Moldova și oameni de bună credință, venim spre voi cu o mare rugăminte, de a ajuta familia Dumitrașcu din satul Crocmaz, raionul Ștefan Vodă, să-și repatrieze corpul neînsuflețit al feciorului său, Dumitrașcu Alexandru, în vârstă de 37 de ani, care a avut un sfârșit tragic și s-a stins din viață la data de 6 februarie 2025, aflându-se în Irlanda, Dublin. 

Este nevoie de o sumă imensă (de până la 15.000 de euro) pentru părinții lui, care vor să-și poată înmormânta copilul și să-și poată lua rămas bun de la el. 

Vă rugăm din toată durerea de a face o donație, o distribuire, un mic ajutor, vorbiți despre acest caz. Vă mulțumim anticipat. Împreună vom reuși să ajutăm doi părinți și un frate îndurerat”, scriu rudele bărbatului decedat. 

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.