Reprezentanții Biroului politici pentru reintegrare au venit cu o reacție după ce așa-zisul ministru de Externe din regiunea transnistreană a declarat că „transnistrenii sunt speriați de orice proces negativ care are loc în apropierea frontierelor sale”, nerecunoscute la nivel internațional.
Astfel, Biroul pentru politici de reintegrare îndeamnă Tiraspolul să respecte Declarația de independență, Constituția Republicii Moldova și opinia unanimă a comunității internaționale, precum și să manifeste prudență în declarațiile lansate în spațiul public.
„Reamintim cu acest prilej Tiraspolului că obiectivul principal al negocierilor constă în reglementarea atotcuprinzătoare și pașnică a conflictului transnistrean în vederea reintegrării plenare a ambelor maluri ale Nistrului și consolidării statalității Republicii Moldova în frontierele recunoscute la nivel internațional”, se arată în reacția Biroului pentru politici de reintegrare.
De menționat că așa-zisul ministrul al Afacerilor Externe din regiunea transnistreană a declarat că Tiraspolul susține metodele pașnice de soluționare a conflictelor, menționând că de la începutul războiului din Ucraina, asupra Transnistriei ar fi fost comise „mai multe acte teroriste”.
De asemenea, el a a acuzat autoritățile constituționale ale R. Moldova de încălcarea drepturilor omului în regiune și de crearea premiselor pentru apariția „statului” transnistrean
! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.