Ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, a anunțat că va solicita retragerea gradului didactic deținut de Dina Pavaleanu, fosta directoare a grădiniței nr. 32 din Chișinău, condamnată recent pentru corupție pasivă.
Anunțul a fost făcut în contextul condamnării Dinei Pavaleanu la trei ani de închisoare în regim semi-deschis, cu suspendarea executării pedepsei pe un termen de doi ani. Aceasta a fost găsită vinovată că a perceput taxe ilegale de admitere în instituția preșcolară – o sumă fixă de 3.000 de lei la înscriere și plăți lunare între 500 și 600 de lei. Pe lângă pedeapsa penală, instanța i-a aplicat și o amendă de 200.000 de lei.
Ministrul Educației a subliniat că un sistem educațional credibil trebuie să fie complet liber de corupție și abuz.
„Școala trebuie să fie un spațiu unde se cultivă adevăratele valori umane. Orice tentativă de a transforma acest spațiu într-un loc al intereselor personale este o lovitură directă asupra întregului sistem. Este absolut inacceptabil ca admiterea copiilor într-o instituție de învățământ să depindă de bani sau favoruri”, a declarat Dan Perciun.
Situația fostei directoare va fi analizată la următoarea ședință a Consiliului de Etică al Ministerului Educației și Cercetării, care urmează să decidă cu privire la retragerea gradului didactic.
Potrivit ministrului, instituția va continua aplicarea unei politici de toleranță zero față de corupție, inclusiv prin instruiri privind integritatea profesională și prin crearea de mecanisme sigure de raportare a neregulilor.
! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.