Acasă Politic VIDEO // Victoria Furtună: „Ziua Constituției nu este o sărbătoare, ci un...

VIDEO // Victoria Furtună: „Ziua Constituției nu este o sărbătoare, ci un semnal de alarmă privind abuzurile guvernării”

0

Cu ocazia Zilei Constituției, președinta Partidului MOLDOVA MARE, Victoria Furtună, a lansat un mesaj critic la adresa actualei guvernări, acuzând Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) și pe președinta Maia Sandu de subminarea principiilor fundamentale ale statului de drept.

„Atâta timp cât PAS și Maia Sandu se află la guvernare, Ziua Constituției nu este o sărbătoare, ci un amar semnal despre cât de grav este încălcată Legea fundamentală a țării”, a declarat Furtună.

Ea susține că actuala putere a compromis separația puterilor în stat, iar Parlamentul și justiția au fost reduse la simple instrumente politice.

„78 de legi adoptate într-o singură zi nu înseamnă eficiență, ci un absurd juridic”, a adăugat lidera partidului.

Victoria Furtună a îndemnat cetățenii să nu rămână indiferenți și să acționeze civic pentru a restabili respectul față de Constituție:

„Constituția nu este o simplă hârtie. Ea reprezintă temelia libertății noastre. Atunci când este ignorată, iar poporul tace, democrația se stinge.”

În încheiere, Furtună a făcut apel la participarea activă la alegerile din 28 septembrie, subliniind că miza este între respectarea Constituției și concentrarea puterii în mâinile unui singur partid.

! Acest articol este proprietatea SafeNews.md și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face DOAR în limită maximă de 1000 de semne. În mod OBLIGATORIU cu indicarea în TITLU a sursei citate, iar în text cu LINK ACTIV către pagina acestui articol. Preluarea integrală se poate realiza doar în condițiile unui ACORD prealabil întocmit cu redacția portalului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.